Çeyrek Altın Eski Tarih Yeni Tarih Farkı Nedir? 2024

Bireyler çeyrek altın alım satımında, eski tarih yeni tarih kelimelerini sıklıkla duyar. Vatandaşlar çeyrek altın eski tarih yeni tarih rakamlarına çok dikkat etmeleri gerekiyor. Kuyumcular genelde pek fark yok dese de, eski tarihli bir çeyrek bozumunda normalin 15-40 TL düşüğüne aldıklarını görüyoruz. Bu nedenle çeyrek altın yatırımı yapmayı düşünenler son tarih neyi gösteriyorsa bugünün şartlarına göre satın almalarını öneriyoruz.

Çeyrek Altın Eski Tarih Yeni Tarih Fark Var mı?

Çeyrek altın bir ziynet eşyası olup, ülkemizde yatırımcılar tarafından her gün takip edilen ve alım satımı yapılan önemli altın türlerinden bir tanesidir. Özellikle düğün sezonunda önceki yıllara bakıldığında çeyrek takmak örf adet gibi düşünülüyordu. Ancak zaman ilerledikçe artan altın fiyatları, çeyrek altın sayesinde akrabaları dahi birbirine düşürmeyi başarmıştır. Nedeni de 10 yıl önce 50 TL ye alınan bir çeyreğin 2024 günümüz şartlarında 3200 TL ye dayanmasıdır.

Çeyrek altını kim üretiyor? Darphane çeyrek altın üretiyor mu? Soruları sıklıkla karşımıza gelmekte. Her ne kadar bir altın olsa da çeyrek altın, darphane tarafından üretildiğini belirtelim. Elinize aldığınız çeyrek altınların üzerinde genelde tarih bulunur ve yıl bazında üretilmektedir. Bu nedenle bireyler; çeyrek altının basım tarihi fiyatı etkiler mi, ve çeyrek altın eski tarih yeni tarih sorusu yöneltilir. Bozdurma aşamasında tarihler pek önem arz etmese de, çeyrek altın alımında basım tarihi yeni ve eski tarih olarak fiyatı değişebiliyor. Hatta bazı kuyumcular tarih yıllarına göre fiyatları daha aşağı veya yukarı çekebiliyor.

Çeyrek altın tarihi önemli mi? Düşündüğünüzde çeyrek üzerindeki yıllanmış tarihlerin önem arz ettiğini belirtelim. Yani 2024 çeyrek altın ile 1991 yılı çeyrek altın alım satımında fiyat farkı olacaktır. Diyelim ki günümüz şartlarında bir kuyumcuya gidip, çeyrek altın ne kadar diye soru yönelttiğiniz de; kuyumcunun size cevabı ekrana bakarak olacak olup, 1620 TL civarı diyecektir. Ancak bozma işleminde çeyreği eline alır almaz ilk işi üzerindeki tarihe bakmak olacaktır eğer tarih çok eski ise 2015 altı ise 5-10 TL düşüğüne bozabileceğini diyecektir.

Çeyrek Altın Eski Tarih Yeni Tarih Farkı Nedir?

Darphane tarafından yeni çeyrek altın alımı, eski çeyreğe göre daha maliyetlidir. Ancak eski tarih yeni tarih arasında gramaj farkı kesinlikle olmadığını belirtelim. Bu nedenle çeyrek altın eski tarih yeni tarih eski çeyrek altın alımında fiyatlar normaline göre daha ucuzdur tabi buna istinaden eski tarihli çeyreği bozdurunca da normalin altında bir fiyat alabileceğinizi belirtelim.

A101 taksit yapan kartlar makalemizi okudunuz mu?

Eski Altın ile Yeni Altın arasındaki farklar sadece bununla da sınırlı değildir. Eskiyen çeyreklerin gramajları değişmese de üzerindeki altın kaplamanın döküldüğü bilinir. Özellikle Gaziantep çeyrek altın sıklıkla şikayet edilenler arasında. Örnek vermek gerekirse; geçen hafta kuyumcudan aldığımız bir çeyrek altının üzeri gri şekilde aşınmıştı saolsun komşu kuyumcumuz kazığı bize atacak misali, üzerindeki tarihe baktığımızda 1991 yılının çeyreğini gördük halbuki 2024 yılındayız. Her ne kadar arada fark yok dese de, hızlıca gidip 2024 yılı çeyreği ile değiştirdik.

Eski mi yeni mi çeyrek istiyorsun, sorusunu sıklıkla duyanlar oldukça fazla kuyumcular tarafından. Yatırım gözü ile bakanlara tavsiyemiz, çeyrek altın alımında çeyrek altın eski tarih yeni tarih yeni tarihli olmasına dikkat edilmelidir. Her ne kadar eski tarihli çeyrekler çoğu kuyumcuda çok uyguna satışa bırakılsa da, alım esnasında buna dikkat edilmediğini görüyoruz. Çeyrek altın bozumunda eski tarih ile gittiğinizde normalin altında bir fiyat alabileceğini unutmamalısınız!

Eski altın yeni altın farkı var mı?

Gramaj olarak iki çeyrek altın türünde de bu miktarlar aynıdır. Ancak yeni altının darphaneden satın alımında giderler fazla olması nedeni ile fiyat olarak değişken olabiliyor. Bu durum özellikle çeyrek altın alım satımında eski yeni tarih şeklinde belirtiliyor.

Çeyrek altın eski tarih ne demek?

Çeyrek altın eski tarih demek mevcut tarihten daha önceki yılları kapsamaktadır. Bu yıl 2022 ise eski tarihli çeyrek altın 2022 öncesi demektir. Kuyumcuların çoğunda eski tarihli çeyrek altın bulabilir ve satın alabilirsiniz. Alım satımında eski tarihli çeyrek altın daha düşük fiyatlı olduğunu belirtelim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku